Sağlık

En İyi Doktor Kıdem ve Branş Sıralaması

Hayatımızı emanet ettiğimiz doktorların branşları, rütbeleri ve kıdemlerine göre sıralaması nedir. Branşlarına göre en çok maaş alan doktorlar ve daha fazlası yazının devamında.

Günümüzde doktorlar, sağlık alanında insanlara hizmet vermesi ile bilinir. Doktorların kıdemleri güncel olarak pratisyen doktor ile başlar. Pratisyen doktor, Tıp Fakültesi’nden yeni mezun olan doktorun gelebileceği ilk adımdır. Pratisyen doktorlar, uzman doktor olabilmek için ise TUS sınavına girmek zorunda. Bir sonraki basamak ise operatör doktor olarak karşımıza çıkmakta. Bu seviyeye ulaşabilmek için belli bir eğitimden geçilmesi gerekir. Bu seviye ile birlikte doktorlar cerrah kademesine ulaşıyor, ameliyatlara girebiliyor.

Doktorlar, sonraki aşamada yardımcı doçent olarak rütbe arttırabiliyor. Bu seviyede aldığı eğitim ile birlikte doçentliğe yükseliyor. Doçentliğe yükselen bir doktor hem eğitim görevlisi olup üniversitede ders verebiliyor hemde doktorluk mesleğine devam edebiliyor. Doçentlik sonrası elde edilebilecek ünvan ise profesörlüktür. Profesör olabilmek için tez hazırlamak gerekir. Tez kabul edilir ise profesörlük seviyesine çıkılır. Eğer kabul edilmez ise doçent doktorlar şansını denemeye devam edebilir. 20. yüzyılda kullanılan ve sonrasında kaldırılan ordinaryus ise doktorluğun en üst kademesi idi. Bu kademeye ulaşabilmek adına 5 yıl eğitim vermek ve tanınan biri olmak gerekiyordu.

Özet geçmek gerekirse doktorların günümüzdeki ünvanları yeni başlayanlar için pratisyen doktor, sonrasında uzman doktor, operatör doktor, yardımcı doçent, doçent ve profesör olarak bilinmekte. Peki günümüz doktorları kıdemine göre ne kadar maaş alıyor? Görevleri neler oluyor? Hep birlikte bunun cevabını detaylı bir şekilde öğrenelim.

2020 Ülkelere Göre Doktor Maaşları
2020 Ülkelere Göre Doktor Maaşları

Ünvanına Göre Doktor Maaşları

Doktor maaşları verilirken birçok etken bulunmakta. Bu etkenlerden birisi doktorların meslekte bulunduğu süre olmakta. Bir doktor mesleğinde yıllar boyunca aldığı tecrübe doktor maaşlarını etkileyen bir olay olmakta. Süre uzadıkça doktorun olaylar ve durumlar karşısında edindiği tecrübe de artacak. Bu da maaşının zamanla artmasını sağlayacak. Maaşı etkileyen bir diğer önemli olay ise bölge olmakta. Doğuda çalışan biri, batıda çalışan birine göre daha fazla gelir elde etmekte. Doktor maaşını etkileyen bir diğer etken ise rütbe olmaktadır. En düşük rütbe düşük bir ücret alırken üst rütbelere çıkıldıkça maaş oranı da artar. Ayrıca maaşları etkileyen bir etmen daha bulunur. Hastane türü maaşlardaki arayı açabilir. Özel hastanede çalışan bir doktor, devlet hastanesinde çalışan bir doktora göre daha fazla maaş alabilir. Bu da maaşlardaki etkenlerden birisi olmakta. Genel olarak incelendiğinde maaşlar devlet hastanelerinde 8.000 ₺ ile 40.000 ₺ arasında değişirken özel hastanelerde ise 100.000 ₺’ye kadar ulaşmakta.

Kıdeme Göre Doktor Görevleri
Kıdeme Göre Doktor Görevleri

Kıdeme Göre Doktor Görevleri

Doktorların kıdemi arttıkça yapacağı görevler de artmakta. Pratisyen doktorlar hastalarla ilgilenir, muayene eder, tedavi için ilaç verebilir. Uzman doktor ise buna ek olarak adli vakalarla da ilgilenmekte. Bununla birlikte daha ciddi vakalarla da ilgilenir. Operatör doktor ise ameliyatlara girebilen doktorlardır. Alt kademedeki sağlık personellerini yönetebilir ve daha ciddi vakalarla uğraşır. Yardımcı doçent doktorlar ise doçent olmadan önce eğitim alır, üniversitede staj yapar. Bununla birlikte bu işe yeni girişen öğrencilere de rehber olur. Doçent doktorlar ise hem hastalar ile ilgilenir hemde üniversitede eğitim verir. Profesör doktorlar ise eğitim, araştırma ve yönetimde yer alır. Profesörler zaman zaman yenilikler ortaya çıkarır, deneyler yapar, yeni araştırmalar ile tıp dünyasını geliştirir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu