Sağlık

Demir Eksikliği ve Kansızlık Belirtileri

Demir metabolizma için önemlidir ve eksik alınırsa eğer kansızlık sorunu çıkar. Metabolizma için gerekli olan minerallerden en önemlileri arasında demir gelir. Yetişkin ve sağlıklı olan birinde 35 gr. demir bulunur ve kanda oksijeni taşıma görevi üstlenmiştir. Bağışıklık sistemi içinde gerekli olan demir günlük kayıp olarak 0.9 miligram olarak hesap edilmiştir. Günlük beslenmede 9 miligram civarında demir alınması gerekmektedir. Demir alınmazsa eğer demir eksikliği anemisi oluşabilir.

Demir Eksikliği Nedenleri Nedir?

Kansızlık adında olan demir eksikliğinden dolayı oluşur. Anemi olursa eğer yorgunluk ve baş dönmesi, sindirim sistemi bozuklukları ve iştahsızlık ile kısa nefes alıp vermeler boy gösterir. Çocuklarda kansızlık ise büyümelerini olumsuz bir şekilde etkiler. Zihinsel olarak eksik olurlar ve hastalıklara karşıda dirençleri düşer.

Pika durumu oluşabilir. Bu bir ay içinde yenebilir olan maddeleri devamlı olarak yemek isteği durumudur. Çivi, bozuk para gibi maddeleri yemek isteyebilir çocuklar… Pika olan çocuklarda demir eksikliği anemisi şüphesi yerinde olacaktır.

Kansızlık Nasıl Giderilir?

Demir kırmızı ette yüksek protein ile aynı anda vücudun emilebilmesi için demir içerir ve kansızlığa karşı da korur. Kırmızı etin içinde önemli enerji kaynağıdır. Dokuların yapımı büyümesi ve gelişmesi için yapı taşıdır ve kırmızı etin içerisinde demir ile vücudu kansızlığa karşı koruyucudur. Ancak demirin etkisini C vitaminli besinler artırır. Pişirmede kızartma yerine fırın yada ızgara yapmanız yerinde olacaktır. Demir eksikliğinden korunmak için demirce zengin olan kırmızı et, balık, karaciğer ve demir emilimini artırmak için ise domates, maydanoz ve mandalina, portakal gibi C vitaminli besinler tüketin.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu