Kültür

Yan Flüt Nedir Tarihi ve Yapısı

İngilizce “transverse” yani “çapraz” şeklinde ifade edilen yan flüt, bir diğer ismiyle Boehm (Böhm) flüt olarak da literatürde yer alır. Çünkü aslında bugünkü bildiğimiz flüt, aslında döneminde abanoz ağacından yapılan flütün ve ondan da öncesinde flütün çıkış noktası olan kavalın modern halidir. Ünlü Alman Flütçü Theobald BOEHM tarafından modernleştirildiği için onun ismiyle anılmaktadır. Günümüzde de ağaç flütler kullanılır ancak çok yaygın değildir. Bakır alaşımlı, gümüş, krom ve nikel gibi paslanmaz metallerden yapılan flütler en yaygınlarıdır. Paslanmaz olmasına rağmen üflemeli bir çalgı olması sebebiyle flütün temizliği ve bakımı oldukça önemlidir. Çarpma, düşme gibi dış darbelerden özellikle korunması gerekir.

Yan Flüt Çalmak Zor Mu?
Yan Flüt Çalmak Zor Mu?

Yan Flüt Çalmak Zor Mu?

İlkokulda çoğu öğrenci blok flüt çaldığı için kolay gibi görünse de aslında flüt çok emek isteyen komplike bir enstrüman. Sadece zaman ayırmak da yeterli değil üstelik. Dudaklarınızın çok kalın ya da ince olmaması, dişlerinizin düzgün, solunum yolunuzun da sağlıklı olması gerekiyor. Üç oktavlık ses sınırına sahip bir enstrüman ancak ikinci oktava çıkabilmek bile başlarda çok zor. Telli ve yaylı çalgılarda sadece parmağınızın yerini değiştirerek oktavlar arası geçiş yapabilirken, flütte bu geçiş nefes şiddetiyle yapılıyor. Hatta saksafon gibi bazı üflemeli çalgılarda bile oktavlar arası geçiş tuşla yapılabiliyor. O yüzden diyafram nefesi almayı başaramadıysanız ya da nefesle ilgili sorunlarınız varsa ve buna rağmen üflemeli bir çalgı istiyorsanız tavsiyem saksafondur.

Çok fazla zorluklarından bahsettim ancak flütün diğer enstrümanlara kıyasla pek çok kolay ve keyifli yönleri de var. Mesela yaylı enstrümanlarda (keman, çello vb.) ya da perdesiz telli enstrümanlarda doğru notayı bulabilmek için parmaklarınızın pozisyonunu çok iyi ayarlamanız ve kaydırmamanız gerekiyor. Fakat flütte bastığınız nota doğru üflüyorsanız temiz çıkar. Yani notayı aramanıza gerek yoktur. Bunun yanı sıra sabit perdeli bir çalgı olduğu için akordu bozulmaz ve başka bir enstrümana uyum sağlaması gerekmedikçe akorda ihtiyaç duymaz. Aslında genel olarak flüt zor bir enstrüman değil ancak zaman ayırmayı ve sık sık pratik yapmayı gerektiriyor. O yüzden diş, dudak, nefes özelliklerinin yanında flüt çalmak isteyen insanlarda olması gereken en önemli özellikler sabır ve sebat.

Nereden Başlamalıyım?
Nereden Başlamalıyım?

Nereden Başlamalıyım?

Yan flüt çalmaya kesin olarak karar verdiyseniz öncelikli olarak öğrenmeniz gereken şey diyafram nefesi. Diyafram nefesi almadan da çalabilirsiniz ancak birinci oktavda kalırsınız ve çocuk şarkıları dışında şarkıları çalamazsınız. Diyafram kasınızı ve nefesinizi geliştirdikten sonra –ki zamanla çok daha gelişecektir- temel nota bilgisi edinmeniz gerekiyor. Özel ders almadan da internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu söylediklerim internet üzerinden de öğrenilebilir ama sanırım flütten nasıl ses çıkarılacağını birebir ders olmasa ben öğrenemezdim.

Dudak pozisyonu ve üfleyiş şekli çok önemli ve bence birinin yanınızda durup nerede yanlış yaptığınızı göstermesi gerekiyor. Tabii sizin yeteneğinize ve kavrama kabiliyetinize bağlı olarak internetten bunu da öğrenebilirsiniz. Bunlardan önce mutlaka bir flüt gerekiyor. Piyano gibi sadece kurstakini çalarak evde telefondan pratik yaparak öğrenilebilecek bir enstrüman değil. Başlangıçta çok pahalı bir enstrüman şart değil, hele ki sıkılıp bırakma ihtimaliniz varken. Struga, Suzuki gibi markalar fiyat performans açısından gayet güzel.  Flütü edindikten sonra gerisi sizin ve komşularınızın sabrına kalmış. Zorlukları sizi korkutmasın. Toplumsal zafer coşkularını, özgürlüğü, ilkbahardaki hareketleri, kuş cıvıltısını, çiçekleri bence en güzel anlatan ve sesinde karamsarlık olmayan bu neşeli çalgıya bir şans verin…

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu