Kültür

Kübizm ve Kübizm Sanatçıları

Tarihte bugün 1907’de resim sanatında Kübizm doğdu. Peki Kübizm nedir?

Kübizm, XX. yüz yılın başında ortaya çıkan ve daha çok resim alanında kendini gösteren, sonradan öteki sanat dallarına da etki yapan, konunun sadece görünen tarafını değil, görünmeyen taraflarını da göstermeye çalışan bir akımdır. “Söylenmemiş olanı“, “görülmemiş olanı”
Empresyonizm/İzlenimcilik akımına bir tepki olarak ortaya çıkmıştır.

Geometrik şekillerle kendisini tanıtmaktadır.

“Kübik” deyimi ilk önce 1908’de Fransa’da ressam, Georges Braque’ın bir tablosunu gören

Matisse’in bu tablo için «küçük küpler» sözünü kullanmasıyla ortaya çıkmıştır.

Kübik tablolarda sanatçılar, nesneleri ve insanları bu şekilde tüm ayrıntıları ile ele almışlardır. Braque ile Picasso, biçimleri tuvalin üzerine kademeli sıralayarak üst üste yerleştirdiler. Zaten onların niyeti, gerçeği gördüğümüz gibi değil, olduğu gibi göstermekti: yerimizi değiştirmeden bir nesneye baktığımız zaman onun sadece bir kısmını, bir köşesini veya bir yüzünü görürüz.

Kübizmin resimdeki en önemli ismi Pablo Ruiz Picasso’dur. (Avignonlu Genç Kızlar tablosu)

Kübist bazı ressamlar;

Pablo Picasso, Georges Braque, JuanGris, Alexander Archipenko, Albert Gleizes, JacquesLipchitz, Jean Metzinger, FernandLeger, Henri Le Fauconnier, HenriMatisse ile AndreDerain, Lhote, MarcelDuchamp…

Edebiyatın kübizm ile tanışması ile 1913’te gerçekleşmiştir. Akımı edebiyat ile tanıştıran isim ise GuillaumeApollinairedir. Şiir ile bir resim akımı olan Kübizmi birleştirerek edebiyata farklı bir bakış açısı getirmiştir. Büyük bir yenilik olsa da varlığını sürdürememiştir. Türk Edebiyatında bu akımla ilgili herhangi bir eser yoktur.

Görsel* Pablo Picasso Avignonlu Kadınlar tablosu.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu