Kültür

Artiz Mektebi! Tiyatro sonrası yorumlar

Tiyatro bir milletin hüznünü, sevincini, ülkenin siyasetini, eğitimini, kültürünü,  ekonomik yönlerini sahneye en iyi taşıyan sanat dallarından biridir. Mizah yaparak, bu aksaklıkların sahneye taşınması seyirciye içinde yaşadığı dünya’nın ne kadar gerçek olduğunu bir kere daha hatırlatır. Ülkece gergin bir dönemde olduğumuzu düşünürsek, içinde yaşadığımız dünyayı az da olsa hatırlamamız, düşünmemiz ve düşünürken tebessüm etmemiz gerekir. Şimdi sizlere izlerken tebessüm edeceğiniz, yer yer kahkaha atacağınız, eğitim sistemindeki köhneleşmiş yapı’nın bizi nasıl etkilemeye çalıştığını göreceğiniz bir oyundan bahsedeceğim. Adı ARTİZ MEKTEBİ. Geçmişten bugüne dek farklı versiyonlarda sahnelere taşınan bu oyunu şimdi de birbirinden renkli oyunculardan izleyeceksiniz.

Artiz Mektebi Oyuncuları
Artiz Mektebi Oyuncuları

Artiz Mektebi Oyuncuları

Kandemir Konduk ve Müjdat Gezen tarafından kaleme alınan Artiz Mektebi, yepyeni bir versiyonla sahnede izleyicileriyle buluşuyor. Müjdat Gezen Tiyatrosu’nda sahnelenen Artiz Mektebi Savaş Dinçel’in anısına izleyicileri kahkahaya boğdu.

ARTİZ MEKTEBİ, geçmişten bugüne kadar farklı oyuncularla, farklı zaman dilimlerinde ve farklı senaryolarla sahnelerde yerini aldı. Her sahnelenişinde seyirciye farklı bir mesaj verdi, her sahnesinde güldürdü, ağlattı, şaşırttı. Oyunu kimin yazdığını hepimiz biliyoruz tabi. Kandemir Konduk ve Müjdat Gezen tarafından yazıldı.  İçinde yer alan oyuncuların hepsi birbirinden komik. Betül Demir tarafından seslendirilen şarkılara eşlik eden dansçılar oyuna ayrı bir ahenk kattı. Oyunun açılış esnasında ışıklarla vurgu yapılan görüntü ise adeta heyecan vericiydi.

Artiz Mektebi Karakterleri

Yepyeni bir kadrosuyla, yenilenmiş müzikleriyle ve yeni müfredata göre hazırlanmış kâh ağlatan, kâh güldüren, kâh şaşırtan bir oyun düşünün. Türk filmlerinde zengin kız, fakir oğlan figürü Artiz Mektebi’nde şaşırtıcı içerikleriyle bizlere sunuluyor. Aşk meselesi bununla da sınırlı kalmıyor! Başrollerini İlker Ayrık ve Günay Karacaoğlu’nun paylaştığı, yılların eskitemediği Nevheser ve Rasim aşkına da burada şahit olacaksınız. Oyun aynı zamanda, Türkiye’nin eğitim sisteminin derin bir yarası olan müfredat problemine de gönderme yapmadan durmuyor! Eğitim sisteminde yer alan çarpık hocaların, çarpık bilgilerin çağdaş ve aydın öğrenciler tarafından bir hızla itildiğini de göreceksiniz. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin payidar kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ü kötüleyen, onun ışığı ile geldiği makamda ona nankörlük yapan yöneticilerini, bu ülkenin umudu olan gençliği hangi şarkı ile defetti dersiniz? Eee, fazla ipucu vermemeliyim, bana da izleyin de görün demek düşer.  Bu arada, bir sanat okulunda diploma nasıl alınır, Kıvanç Tiner’in müdür rolünü üstlendiği oyunda hepiniz şahit olacaksınız.

Şunu söylemem gerekir ki, bale yapmanın keyifli yüzünü daha önce hiç böyle izlememiş olacaksınız. Hademesinden, öğrencilerine, müdürden, öğretmenlerine, zengin kayınpederden, fakir damada kadar tüm komik karakterleri bulabileceğiniz Artiz Mektebi Müjdat Gezen’in yorumuyla, Betül Demir’in ve Emirhan Cengiz’in renkli müzikleriyle sizleri bekliyor olacak. Bende emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum. Bu oyuna giderek bol bol eğlenmenizi, ülkenin acınası durumlarının nasıl mizaha çevrildiini izlemenizi tavsiye ederim.

Etiketler

Editör

Yararlı içerik üretmeyi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu